Rezultate / Manchester City – Barcelona 1-2, Juventus – Borussia 2-1. Hart a aparat un penalty in fata lui Messi!

CL-optimiMarti seara au fost programate alte doua meciuri din optimile de finala ale Ligii Campionilor. Trei foste castigatoare ale trofeului au intrat pe teren, Barcelona, Juventus si Borussia Dortmund

La Manchester, City a primit vizita Barcelonei. Cele doua formatii s-au intalnit in aceeasi faza si in sezonul precedent, cand catalani s-au calificat cu 4-1 dupa cele doua manse. Barca s-a impus in ambele meciuri, 2-0 la Manchester si 2-1 pe Camp Nou. Trupa pregatita de Manuel Pellegrini incerca in acest sezon un parcurs mult mai bun, dupa ce in sezoanele precedente nu a convins. Barcelona poate obitne calificarea in cel de-al optulea sfert de finala consecutiv in Liga. „Cetatenii” nu au avut mai mult succes nici aseara in fata catalanilor. Suarez a reusit dubla dupa 30 de minute si Barcelona conducea cu 2-0 la pauza. Aguero a inscris pentru City in a doua repriza si a stabilit scorul final, 1-2, rezultat ce da prima sansa Barcelonei la calificarea in sferturile de finala. Messi a ratat un penalty in prelungirile partidei.

In celalat meci al serii s-au intalnit Juventus si Borussia Dortmund, intr-o reeditare a finalei din 1997, cand nemtii s-au impus cu 3-1. Gazdele au deschis scorul dupa 14 minute, prin Tevez, in urma unei erori mari a portarului nemtilor. Borussia a replicat rapid, dupa doar 4 minute, cand Reus a profitat de o gafa a apararii torinezilor si l-a invins pe Buffon. Morata a stabilit scorul final, 2-1 pentru Juventus, inca de la finalul primei reprize, dupa ce a marcat in minutul 44.