Alexandra Dulgheru a trecut de locul 24 mondial si o va intalni pe Wozniacki, in turul secund, la Doha!

Alexandra-Dulgheru-victorieRezultat exceptional reusit de Alexandra Dulgheru, locul 94 WTA, marti seara, in primul tur, la Doha. Bucuresteanca in varsta de 25 de ani a invins-o pe frantuzoaica Alize Cornet, a 24-a in lume, dupa doua ore si 32 de minute, cu scorul de 6-4, 3-6, 6-1!

In turul urmator, pentru un loc in sferturile de finala, romanca va avea un adversar mult mai dificil in persoana danezei Caroline Wozniacki, fost lider mondial, cea care a pierdut in fata Simonei Halep, in semifinalele turneului castigat de constanteanca la Dubai.

Pot sa zic doar ca am crampe! Am facut cateva puncte formidabile. Stiam ca e o jucatoare greu de batut. Am incercat sa dau totul in acest meci. Suportul publicului te ajuta intotdeauna. Sper sa-i vad la fiecare meci„, a spus Alexandra Dulgheru, la finalul meciului, care a dedicat victoria mamaei sale.

Romanca a avut parte si de o surpriza la Doha. A fost sustinuta din tribune de internationalul roman, Claudiu Keseru, noul atacant al gruparii Al-Gharafa.

Simona Halep, detinatoarea titlului de anul trecut, nu participa la editia din acest an din cauza unei accidentari.