FINAL / FCSB – Rapid 0-1. Giulestenii au produs surpriza in Ghencea si spera in salvarea de la retrogradare!

steaua-rapid

Rapid a produs surpriza debutului de retur si s-a impus cu 1-0, in Ghencea, in derby-ul cu Steaua. ”Giulestenii” au rasturnat calculele hartiei si au obtinut toate punctele din aceasta a 112-a confruntare cu ”ros-albastrii”, dupa ce cehul Gecov a marcat golul victoriei in minutul 60.

Stelistii au fost mai prezenti in joc in prima parte, dar ocaziile lor au ramas neconcretizate. Nu acelasi lucru se poate spune si despre adversarii lor, care au profitat de debutul mai bun de repriza si au inscris unicul gol al mecilui.

Cu toate ca a piedut in aceasta seara, Steaua ramane lider detasat in Liga 1, cu sapte puncte peste Petrolul. De partea cealalta, Rapidului ii cresc sansele de a se salva de la retrogradare. Cu aceste puncte, ”visinii” au ajuns la cota 14 si au urcat pe pozitia cu numarul 15, la patru puncte de primul loc care asigura ramanerea in primul esalon.

STEAUA: Cojocaru – Papp, Luchin, Varela, Guilherme – Breeveld, Filip – Popa, Chipciu, Tanase – Tucudean.
Antrenor: Costel Galca.

RAPID: Buchta – Sapunaru, Borda, Cmovs, Josl – Gecov, Garai – Meulens, Pancu, Niculae – Benson.
Antrenor: Cristi Pustai.