Campionii en-titre si liderii la zi, invinsi in etapa cu numarul 20 a Ligii Nationale!

steaua-baschetCSU Asesoft Ploiesti, detinatoarea titlului de campioana la baschet masculin si Steaua CSM Eximbank, lidera la zi a Ligii Nationale, au parasit terenul invinse in etapa a 20-a. Prahovenii au pierdut la Tg. Mures, iar stelistii au cedat pe teren propriu, in fata echipei UBT Cluj-Napoca.

BC Mures, cu americanul Dykes la timona, cosgeterul partidei, 27 puncte, s-a impus cu 79-74, dupa ce a fost condusa la pauza cu 41-32. A fost a doua victorie a muresenilor, dupa 85-82 in tur, pe terenul formatiei ploiestene.

In cel mai spectaculos meci de pana acum al etapei a 19-a, prima echipa a orasului de langa Somes a obtinut o victorie meritata, cu 83-82 (49-41) in fieful liderului. Oaspetii au dominat meciul, castigand primele trei sferturi, 18-14, 31-27, 20-18. Cu opt minute inainte de final conduceau cu 76-61, dar gazdele au revenit, egaland la 79, cand mai era un minut si 45 de secunde de joc. Baciu i-a adus pe clujeni in avantaj, Barac, cosgeterul intalnirii, a restabilit din nou egalitatea, ajungand la 22 de puncte inscrise, iar Millage a inscris punctul decisiv, transformand una din cele doua lovituri libere. Nicoara putea aduce victoria stelistilor, dar a fost capacit de americanul Barnette. Barnette, 15 si Millage, 13 au fost principalii marcatori ai invingatorilor. Care s-au apropiat la trei puncte de prahoveni si la patru de singura reprezentanta a capitalei.

Intr-un alt meci disputat vineri seara, CSU Atllassib Sibiu a castigat cu mare sansa, 70-68 (39-33), pe terenul ambitioasei echipe Timba Timisoara.