Piturca este neinvins in 2015! Szukala a marcat primul gol in tricoul lui Al Ittihad, Sanmartean, prima pasa de gol!

Piti-IttihadVictor Piturca pare ca a reusit sa indrepte situatia la Al Ittihad si, dupa ce nu obtinuse nicio victorie in 2014, este neinvins in 2015! Ba mai mult, dupa trei etape scurse din retur, echipa antrenata de fostul selectioner al Romaniei are 7 puncte din 9 posibile si a urcat pe locul trei in clasament!

Al Ittihad a jucat in etapa a 16-a a campionatului din Arabia Saudita pe teren propriu cu ultima clasata, Al Shoalah, echipa antrenata de un alt roman, Eusebiu Tudor.

Oaspetii au deschis scorul in minutul 20, prin Orestes, iar Abdulrahman a egalat dupa patru minute. Echipa lui Eusebiu Tudor putea sa treaca din nou in avantaj, dar Al Munaif a ratat o lovitura de la 11 metri, acesta fiind momentul cheie al disputei. Pana la pauza Al Ittihad a preluat conducerea, ba chiar s-a si distantat pe tabela, ambele reusite venind din partea celor doi fotbalisti romani adusi in aceasta iarna, Sanmartean si Szukala.

Mai intai Sanmartean a oferit pasa de 2-1 lui Ahmad Asiri, pentru ca in al doilea minut de prelungiri Lukasz Szukala sa marcheze cu o lovitura de cap!

Repriza a doua nu a inceput prea bine pentru echipa romanilor, pentru ca Salman a fost eliminat in minutul 52, dupa al doilea „galben”. Oaspetii au profitat si in minutul 61 au beneficiat de o lovitura de la 11 metri, pe care Al Enezi a transformat-o impecabil. Cu toate astea, gazdele su gestionat mai bine finalul si au reusit sa-si pastreze avansul de numai un gol, ramanand neinvinsi in 2015.