Montella, despre Tatarusanu: ”A fost rapid in interventii si a reusit sa evite cateva goluri.”

tatarusanuTottenham Hotspur si ACF Fiorentina au incheiat la egalitate, 1-1, in turul primei runde eliminatorii din Europa League, si, acum, italienii au prima sansa la calificarea in optimi inaintea returului de pe ”Artemio Franchi”. In poarta echipei ”Viola” s-a aflat Ciprian Tatarusanu, iar romanul a intervenit salvator de cateva ori. Prestatia sa a fost laudata si de antrenorul Vincenzo Montella.

Am demonstrat ca am avut personalitate in acest joc. Sunt multumit de rezultat. Sansele de calificare sunt in continuare egale. Echipele sunt echilibrate.

A fost o prestatie extraordinara a lui Tatarusanu. A fost rapid in interventii si a reusit sa evite cateva goluri. Joaca cu foarte multa liniste pentru noi si asta se vede in evolutii”, a declarat Montella, la Dolce Sport.

La randul sau, Tatarusanu a spus:

A fost o partida frumoasa si un rezultat care ne avantajeaza. La inceput a fost o presiune mare la poarta noastra, primele 20 minute, dar repriza a doua ne-a apartinut in totalitate. Acum avem 55 la suta sanse de calificare.

Incredere aveam si inainte sa vin aici, am jucat atatea partide in Europa, nu a fost nimic nou. Ma pregatesc foarte bine si sper sa raman in poarta cat mai mult.

Se joaca altfel aici si schimbarea am simtit-o la primele meciuri, dar m-am adaptat foarte repede.