FINAL / Victorie mare pentru Simona Halep, care va juca finala de la Dubai cu cehoaica Karolina Pliskova!

dubai-semifinale

Simona Halep s-a calificat, vineri seara, in finala turneului de la Dubai, dupa ce a eliminat-o pe Caroline Wozniacki, locul 5 WTA, scor 2-6, 6-1, 6-1. Astfel, in finala, sambata, de la ora 15:00, se vor intalni prima favorita, Simona Halep, si ultima favorita, cehoaica Karolina Pliskova. Sportiva noastra si-a asigurat un cec in valoare de 227.860 de dolari si 585 puncte WTA

Game, set si meci, Simona Halep!
Daneza a cedat lupta, break „alb” reusit de Halep, care va servi pentru meci! 5-1
Doua sanse de break ale Carolinei au fost anulate de Simona, care se detaseaza 4-1
Al treilea break consecutiv al setului este adjudecat de Simona! 3-1
Un game in care Halep a scartait la serviciu, iar Caroline a facut re-break! 2-1
Wozniacki pare ca nu mai are forta de a lupta, iar Simona face break-ul! 2-0
Start furtunos pentru Simona in setul decisiv si isi castiga la zero serviciul! 1-0

Set castigat de Simona Halep, dupa un nou break si va servi in debutul setului decisiv! 6-1
Halep isi adjudeca unul dintre cele mai lungi game-uri ale partidei! 5-1
Primul game reusit de daneza 4-1
Mult mai increzatoare in jocul ei, Halep arata cu totul altfel fata de primul set 4-0

UPDATE / 18:30 A inceput partida!

UPDATE / 18:05 Prima finalista a turneului de la Dubai este Karolina Pliskova, dupa un meci maraton de aproximativ trei ore in compania Garbinei Muguruza, scor 6-4, 5-7, 7-5!

Simona Halep si Caroline Wozniacki se vor intalni in semifinalele turneului Dubai Duty Free Tennis Championships, din categoria WTA Premier 5, dupa ora 18:00. Va fi cea de-a treia intalnire dintre principala favorita a competitiei din Emiratele Arabe Unite si fostul lider mondial. Pana acum, cele doua si-au impartit victoriile. Daneza a castigat, in urma cu trei ani, chiar la Dubai, in faza optimilor de finala, pentru ca romanca sa se impuna, in 2013, in semifinale la New Haven.

Numarul patru WTA a invins-o pe Ekaterina Makarova, in sferturile de finala, dupa un meci de peste doua ore, luandu-si, astfel, revansa in fata rusoaicei, dupa infrangerea de la Australian Open. De partea cealalta, ”Caro” a dispus de Flavia Pennetta, fara mari probleme, cu 7-5 6-0.

In cealalta semifinala se vor intalni Garbine Muguruza si Karolina Pliskova.