Snooker / Campionul mondial si liderul clasamentului general, eliminat de la Openul Galez de catre un jucator in varsta de 19 ani!

Selby-BrecelZiua si surpriza la Openul Galez. Dupa ce miercuri, in 16-imi, Ronnie O’Sullivan a fost nevoit sa se recunoasca invins de catre Matthew Stevens, un jucator care a asteptat 12 ani sa-l invinga pe cvintuplul campion mondial, joi, a venit randul liderului mondial, Mark Selby, campionul mondial in exercitiu, sa-si ia la revedere de la turneul galez!

Luca Brecel, un belgian in varsta de numai 19 ani, a reusit sa-l rapuna pe Selby, dupa ce s-a impus in joc decisiv, scor 4-3. A fost a doua intalnire dintre cei doi jucatori, dupa cea inregistrata in 2011, cand Selby castiga la pas intalnirea cu cel supranumit „glontul belgian”.

Luca Brecel, locul 66 in lume, este cel mai tanar campion european U-19, titlu pe care l-a castigat in 2009 la varsta de 14 ani.

Cea mai buna performanta a tanarului sportiv belgian este un sfert de finala la Campionatului Regatului Unit al Marii Britanii, in 2012.

Postat în ALTE SPORTURI

1. Lucian spune:

un turneu de tot rasul,au cazut toti favoriti inclusiv Mark Selby.nici acu nu pot sa inteleg,legat de acest turneu mi se pare o porcarie,primul la 4,pai e normal sa cada favoritii astia st jucatori de cursa lunga nu pt meciuri scurte,deciun turneu de cacat facut special de a incurca treaba daca no fifost vreo manevra sa iasa toti dar in fine….