S-au decis echipele calificate in sferturile Euroligii feminine de baschet!

baschetCu o etapa inaintea incheierii grupelor Euroligii feminine de baschet se cunosteau sase dintre cele opt echipe care urmau sa joace in sferturile de finala. Ultimele doua aveau sa fie decise in runda care a pus punct primei faze.

Duelul formatiilor ruse din grupa A avea sa fie castigat de Dinamo Kursk, 74-73 (36-38) cu UMMC Ekaterinburg, victorie in urma careia a trecut pe primul loc. Cu acelasi numar de puncte, 22. A treia a fost USK Praga, 18 puncte, iar a patra, Galatasaray Istanbul, invingatoare cu 63-45 (27-28) in fata formatiei poloneze Wisla Can Plock, ambele cu 17 puncte. Merg mai departe toate patru.

In grupa B s-a impus Fenerbahce Istanbul, 25 puncte, desi a pierdut derby-ul cu urmatoarea clasata, Nadezda Orenburg Region, 56-64 (28-28), teamul din Rusia incheind cu un punct mai putin. 24 de puncte a adunat si Baloncesto Avenida Salamanca, desi a fost intrecuta de Tango Bourges Basket cu 55-73 (35-34), ambele promovand in faza urmatoare. Aalturi de Fenerbahce si Nadezda.

Sferturile de finala se vor desfasura in zilele de 3, 6 si, daca va fi cazul, 11 martie, dupa urmatorul program: Dinamo Kursk-Bourges Basket, UMMC Ekaterinburg-Nadezda Orenburg Region, Fenerbahce Istanbul-Galatasaray Istanbul si Baloncesto Avenida Salamanca-USK Praga. Primele meciuri vor avea loc pe terenurile primelor echipe, iar urmatoarele, pe ale celorlalte. In caz de scor egal, se va desfasura partida sau partidele decisiva (e), in fieful (urile) echipelor care au gazduit intalnirea de debut. Invingatoarele se vor duela in semifinale, pe 10 aprilie.