Energia Tg. Jiu, calificata in Top 8 Eurochallenge!

energia-tgjiuEchipa masculina de baschet Energia Tg. Jiu a intrecut pe BC Astana-Kazahstan cu 90-89, dupa prelungiri, in grupa I a Eurochallenge, calificandu-se in primele 8, de pe pozitia de lidera, cu o etapa inaintea incheierea Top 16. O alta performanta istorica pentru baschetul romanesc, care completeaza prezenta campioanei en-titre CSU Asesoft Ploiesti in Top 32 din Eurocup.

Formatia gorjeana a fost condusa la finele sfertului 1 cu 12-18, l-a castigat pe urmatorul, 18-14 si pe al treilea, 25-20, pierzandu-l pe ultimul, 23-26. La incheierea timpului regulamentar de joc tabela de marcaj indica un rezultat de egalitate, 78-78. Au urmat cinci minute de prelungiri, incheiate la o diferenta de un singur punct, 12-11, in favoarea gazdelor, cosul victoriei fiind marcat de Watson, cu 19 secunde inainte de final. Americanul a fost, de altfel, principalul marcator al formatiei noastre, cu 21 de reusite, completat de Glyniadakis, 16, Milosevic, 15, Darby jr 14, Troupe, 11, Karpelesz, 6 si Kremen, 5. In urma acestui succes Energia Tg.Jiu a trecut pe primul loc, cu 9 puncte, urmata de Enel Basket Brindisi, 7, invingatoare cu 101-66 (46-41) in partida cu Okapi Aalstar.

Martea viitoare vor avea loc ultimele jocuri, care nu mai pot influenta situatia la varf: Energia-Enel Basket Brindisi si BC Astana-Okapi.