REZULTATE / A doua seara a optimilor de finala: Real Madrid se impune la Gelsenkirchen, Porto obtine un egal la Basel

Champions-League

Miercuri seara s-au jucat alte doua meciuri din optimile de finala ale Ligii Campionilor. Real Madrid s-a impus cu 2-0 la Gelsenkirchen, impotriva lui Schalke, iar FC Basel si FC Porto au incheiat la egalitate, 1-1.

Detinatoarea trofeului s-a intors pe „Veltins Arena” la un an dupa ce se impunea cu 6-1, tot in prima mansa a optimilor de finala. De data aceasta replica nemtilor a fost una mai buna, insa, chiar si asa, nu au reusit sa evite infrangerea. Golurile au fost marcate de Cristiano Ronaldo, cu capul, dupa ce a fost scapat din marcaj de Matip, si de Marcelo, cu un sut senzational, cu piciorul drept, de la marginea careului.

Pe „St Jakob Park”, Porto a reusit un egal cu goluri si are prima sansa la calificarea in sferturi. Primul gol a fost marcat de Basel, paraguayanul Derlis Gonzalez deschizand scorul la scurt timp dupa inceperea meciului. Portughezii au egalat initial prin Casemiro, in minutul 48, dar golul a fost anulat din cauza unui offside. Pana la urma, Danilo a facut 1-1, dintr-o lovitura de la 11m.

Meciurile de miercuri:

FINAL / Schalke 04 – Real Madrid 0-2 (Cristiano Ronaldo 26’, Marcelo 79’)
FINAL / FC Basel – FC Porto 1-1 (Gonzalez 11’ / Danilo 78’-penalty)

Ieri s-au disputat primele doua partide din aceasta faza, ambele incheindu-se la egalitate: Sahtior – Bayern Munchen 0-0 si PSG – Chelsea 1-1.