FINAL / Simona Halep a invins-o pe Tsvetana Pironkova, cu 6-4 6-3, si s-a calificat in sferturi, la Dubai

halep-dubai

UPDATE 2 / Simona Halep s-a calificat in sferturile  de finala ale turneului Dubai Duty Free Tennis Championships, dupa ce a invins-o pe Tsvetana Pironkova, cu 6-3 6-4, intr-o ora si 21 de minute. Principala favorita a competitie din Emiratele Arabe Unite o va intalni, mai departe, pe Ekaterina Makarova, rusoaica care a eliminat-o, tot in sferturi, la Australian Open.

UPDATE 1 / Simona Halep a reusit sa castige primul set cu 6-4, desi a fost condusa cu un break de catre adversara. Romanca a castigat patru game-uri consecutive in finalul acestei manse.

Simona Halep a obtinut o victorie lejera in turul secund al turneului de la Dubai, lasandu-i doar doua game-uri slovacei Daniela Hantuchova, 6-2, 6-0.

In turul trei, romanca, favorita principala a intrecerii, o va intalni pe bulgaroaica Tsvetana Pironkova, ocupanta locului 57 in clasamentu WTA. Meciul dintre cele doua va avea loc in jurul orai 17:00 si va putea fi urmarit in direct in format LiveText pe www.sptfm.ro.

Simona nu s-a mai intalnit pana acum cu Pironkova, insa declarase ca stie cum trebuie sa joace pentru a o invinge: „Stiu ca joc impotriva ei, ea evolueaza bine pe suprafete rapide. Trebuie sa fiu atenta, sa imi deschid unghiurile, sa fiu agresiva. Sper sa castig, stiu ca va fi un meci greu„, a spus Halep la finalul partidei cu Hantuchova.