FINAL / Pandurii – Dinamo 2-1. Eric aduce victoria gorjenilor la mai putin de un minut dupa intrarea pe teren!

Pandurii-Dinamo-Cupa-LigiiIn aceasta seara, la Targu Jiu, Pandurii a invins pe Dinamo in primul meci oficial al anului in fotbalul romanesc, cu 2-1. Intalnirea a contat pentru prima mansa a semifinalelor Cupei Ligii. Gorjenii au deschis rapid scorul, in minutul sapte, prin Mihai Roman, in timp ce „cainii” au egalat la primul sut expediat pe spatiul portii adverse, in minutul 78. Victoria echipei lui Edi Iordanescu a fost adusa de brazilianul Eric, la cateva secunde dupa intrarea pe teren.

Clasata pe pozitia a 12-a in Liga 1, Pandurii Targu Jiu a ajuns in semifinale dupa ce au eliminat pe Gaz Metan Medias, in optimi, gratie golului inscris in minutul 90+4 de fundasul Christou, iar in sferturi au trecut cu 2-0 de Otelul Galati, marcatori fiind Dan Nistor si Alin Buleica.

De partea cealalta, oaspetii, doar locul 8 in campionat, au ajuns pana in penultimul act al competitiei dupa ce au avut nevoie de prelungiri si de inspiratia portarului Traian Marc la penaltyuri, in fata Universitatii Cluj, scor 0-0 (3-2 dupa executarea loviturilor de departajare). In sferturi, la Chiajna, „cainii” s-au impus cu 3-1 in fata formatiei din localitate (goluri Bilinski, Lazar, Boubacar).

ECHIPELE DE START

PANDURII: Gliwa – Ungurusan, Vasiljevic, Cordos, Momcilovic – Anton, Pintilii, Nistor – Buleica, Nicoara, Roman;
Antrenor: Eduard Iordanescu.

DINAMO: Farnolle – Barboianu, Nedelcearu, Durimel, Filip – Elhamed, Cristescu – Lazar, Alexe, Grozav – Marius Niculae;
Antrenor: Mihai Teja.

Returul acestei dispute este programat pe 11 martie, la Bucuresti.