LIVESCORE / Liga Campionilor a revenit cu faza optimilor de finala: Chelsea si Bayern sunt favorite pentru calificarea in sferturi

Liga-CampionilorFotbalul din Liga Campionilor a revenit marti seara cu primele doua meciuri din optimile de finala, PSG – Chelsea si Sahtior – Bayern.

Intalnirea dintre campioana Frantei si liderul din Premier League s-a incheiat cu scorul de 1-1. Desi a deschis scorul dupa o faza in care protagonisti au fost fundasii Terry, Cahill si Ivanovic, Chelsea se poate considera norocoasa ca a scapat cu acest egal, PSG ratand, in restul meciului, numeroase ocazii. Din punct de vedere al jocului, se poate spune ca francezii au reusit sa treaca peste problemele cauzate de accidentarile din lot.

A fost pentru doua oara in ultimii doi ani, cand cele doua echipe s-au intalnit, in fazele eliminatorii ale Ligii Campionilor. Sezonul trecut francezii au fost eliminati de englezi in “sferturi”.

Pe langa PSG-Chelsea, de la aceeasi ora, la Lvov, s-a disputat si cel de-al doilea meci al serii, cel dintre Sahtior Donetk si campioana Germaniei, Bayern Munchen. Partida s-a incheiat cu scorul de 0-0, rezultatul reflectand si situatia din teren, cele doua echipe neavand multe situatii clare de gol. Bavarezii au incheiat meciul cu un om mai putin, Xabi Alonso fiind eliminat, dupa ce, in minutul 65, a vazut al doilea cartonas galben.

FINAL / PSG – Chelsea 1-1 (Cavani 54’ / Ivanovic 36’)

FINAL / Sahtior – Bayern 0-0

Urmatoarele meciuri din optimile de finala, FC Basel – FC Porto si Schalke 04 – Real Madrid, sunt programate miercuri, de la aceeasi ora, 21:45.