DNA ancheteaza meciul Dinamo-Lazio din preliminarile Ligii Campionilor, din 2007

dinamo-lazio-radu-stefanDirectia Nationala Anticoruptie a deschis un dosar penal in legatura cu meciul dintre Dinamo Bucuresti si Lazio Roma din mansa a doua a turului trei preliminar al Ligii Campionilor, din sezonul 2007-2008, informeaza Mediafax.

Respectiva partida s-a incheiat cu victoria italienilor, cu scorul de 3-1, dupa ce, campioana de atunci a Romaniei, a condus cu 1-0, la pauza. La Roma, scorul a fost 1-1, iar Lazio s-a calificat in grupele Champions League.

Pe 27 ianuarie, Pro Sport a publicat un articol din care reiesea ca meciul amintit mai sus a fost aranjata.

Ca urmare a articolului semnalat de dvs, la data de 27.01.2015, pe rolul D.N.A. a fost inregistrat un dosar penal avand ca obiect procesul verbal de sesizare din oficiu privind partida de fotbal dinstre Dinamo Bucuresti si Societa Sportiva Lazio din Italia care a avut loc la data de 28.08.2007”, a fost raspunsul primit de Pro Sport, din partea DNA.

Blaturile se faceau la Bucuresti, la hotelul unde stateau oaspetii. Cu putina tocmeala, iesea un pret bun. La meciul cu Lazio, aranjamentul a fost facut inainte de meci. La pauza, li s-a spus jucatorilor: Baieti, dati-va la o parte! E posibil sa fi fost si o treaba la pariuri, sa conduca Dinamo la pauza si sa castige Lazio. Dinu si Borcea au tratat cu Lotito de la Lazio. Pretul a fost vanzarea lui Radu Stefan care nu valora niciodata 4,5 milioane de euro. L-au luat ca pe o muratura, l-au antrenat bine si a iesit din el un jucator bun”, a declarat Vladimir Cohn, fost oficial dinamovist, pentru Pro Sport.

Sa vinzi un jucator pe aproape 8 milioane de euro mi s-a parut incredibil. Pai, tu dai 7 milioane pe un jucator de 20 de ani din Romania!? OK, el a confirmat, foarte bine, ca au avut aia ochi. Au fost 7 milioane de euro plus TVA. Exact cat luam de la UEFA daca intram in grupe. Atat lua Dinamo atunci. Lazio a luat mai mult”, a spus si Mircea Rednic, antrenorul de atunci de la Dinamo.