Ungureanu si Caprioriu, argint, Andreea Chitu, bronz, la European Open de la Oberwart!

andreea-chituIn wekeendul ce tocmai s-a incheiat, 13-15 februarie, la Oberwart (Austria), s-a desfasurat European Open de judo seniori, competitie la care au luat parte 127 de sportive reprezentand 27 de tari de pe patru continente: Europa, Asia, America si Oceania.

Andreea Chitu, legitimata la CSM Ploiesti, categoria 52 kg, a castigat medalia de bronz. Chitu a trecut in primele doua tururi de Laura Holtzinger (Franta) si Ayse Arca (Turcia), dar a pierdut meciul pentru intrarea in finala in fata cinezoaicei Ma Yingnan, care a si castigat medalia de aur. In disputa pentru medalia de bronz, Andreea Chitu a invins-o pe finlandeza Jaana Sundberg. A doua sportiva a noastra prezenta la aceasta categorie, Roxana Ioanca, a fost eliminata din runda inaugurala de poloneza Zuzanna Pawlikowska.

Cea mai buna performanta a Romaniei in acest concurs a fost obtinuta de Monica Ungureanu, care a ocupat locul al doilea la categoria 48 kg, dupa ce a pierdut finala cu turcoaica Ebru Sahin. Tot aici, Violeta Dumitru a fost eliminata din primul tur in faza chinezoaicei Xie Shishi.

Deasemenea, Corina Caprioriu a ocupat si ea treapta a treia a podiumului la categoria 57 kg, gratie victoriei reusite in meciul decisiv cu chinezoaica Yang Liu. La aceeasi categorie, Loredana Ohai a fost invinsa in runda inaugurala de iberica Tecla Cadilla Acevedo.