All-Star Game 2015 / Vestul s-a impus in fata Estului, 163-158! Russell Westbrook (Oklahoma City Thunder), MVP

Russell-Westbrook-all-star-game-2015Cu cele 321 de puncte marcate, duminica seara, pe Madison Square Garden, editia din acest an All-Star Game-ului, a 64-a, a devenit editia in care s-au marcat cele mai multe puncte in intreaga istorie! Editia din 2014 detinea recordul (318p). Tot duminica seara s-au inregistrat cele mai multe aruncari de trei puncte (48), fata de cele 30 contabilizate la editia trecuta.

Russell Westbrook (Oklahoma City Thunder) a fost votat MVP-ul partidei, dupa ce si-a trecut in cont 41 de puncte, la doar un punct de recordul all time detinut de Wilt Chamberlain (1962)! El a stabilit insa un nou record in privinta punctelor marcate intr-o singura repriza a All Star Game, 27 in numai 11 minute petrecute pe parchetul din Madison Square Garden, in prima jumatate a meciului.

LeBron James, MVP-ul editiei din 2008, a fost marele perdant, vedeta celor de la Cleveland Cavaliers trecandu-si in cont numai 30 de puncte (sapte assisturi si cinci recuperari), insuficient pentru a trece in contul Conferintei Estului a doua victorie consecutiva.

Pentru prima oara in istoria All Star Game, doi frati au fost adversari, spaniolii Pau si Marc Gasol, primul reusind 10 puncte si 12 recuperari pentru Est, in timp ce ultimul a contribuit la victoria Vestului cu 6 puncte si 10 recuperari.

Printre vedetele prezente la meci s-a numarat si fostul presedinte al USA, Bill Clinton, Madison Squasre Garden fiind locul unde, in 1992, isi anunta candidatura la presedintie.

Celebra arena din New York, a gazduit pentru a cincea oara un All-Star Game, dupa o pauza de 17 ani. Christina Aguilera s-a ocupat de show-ul muzical inaintea fluierului de start, in vreme ce Queen Latifah a intonat imnul national.

All-Star Game 2015: Vest – Est 163-158 (47-36, 36-46, 39-40, 41-36)