Ungureanu, Caprioriu si Chitu, medaliate la Openul european de judo de la Oberwart

monica-ungureanuRomancele Monica Ungureanu, Andreea Chitu si Corina Caprioriu s-a clasat pe podium, sambata, la Openul european de judo, de la Oberwart (Austria), la categoriile 48 kg, 52 kg si, respectiv, 57 kg.

Monica Ungureanu a obtinut medalia de argint la categoria 48 kg, ea fiind invinsa in finala de Ebru Sahin, din turcea. Pe parcurs, sportiva din Romania le-a eliminat pe Shishi Xie, din China, in sferturi, si pe Dilara Lokmanhekim, din Turcia, in semifinale. Tot la 48 kg, Violeta Dumitru a pierdut in fata chinezoaicei Xie, in runda inaugurala.

Andreea Chitu a ocupat ultima treapta a podiumului, la categoria 52 kg, aceasta invingand-o pe finlandeza Jaana Sundberg, in meciul pentru medalia de bronz. In primul tur, romanca a trecut de Laura Holtzinger (Franta), in sferturile de finala, de Ayse Arca (Turcia), iar in semifinale s-a inclinat in fata chinezoaicei Ma Yingnam. La aceeasi categorie, Roxana Ioanca a pierdut in primul tur la poloneza Zuzanna Pawlikowska.

Corina Caprioriu a obtinut medalia de bronz, la categoria 57 kg, dupa victoria obtinuta in fata lui Yang Liu, din China, in meciul pentru locul trei. Dupa ce a castigat in primul tur in fata chinezoaicei Ying Zhou, Caprioriu a fost invinsa in sferturile de finala de italianca Martina Lo Giudice. In recalificari, vicecampioana olimpica de la Londra a invins-o pe japoneza Tsukasa Yoshida, iar apoi pe Liu, in lupta directa pentru medalia de bronz. Tot la aceeasi categorie, Loredana Ohai a pierdut inca din primul tur, in fata ibericei Tecla Cadilla Acevedo.