PSG pierde 2 puncte pe final de meci cu Caen si ramane fara 4 jucatori inaintea meciului cu Chelsea

psg-accidentariParis Saint-Germain a avut parte de o zi neagra, sambata, in intalnirea cu Caen, de pe ”Parc des Princes”. Campioana Frantei a scapat victoria in ultimele minute si a ramas fara patru jucatori importanti inaintea meciului cu Chelsea din prima mansa a optimilor de finala din UEFA Champions League.

Lucrurile au inceput insa bine, pentru ca Ibrahimovic a deschis scorul inca din minutul doi. Pana la pauza, Lavezzi a facut 2-0, in minutul 40, iar lucrurile erau linistite la Paris. Insa, pe final, Caen a reusit egalarea dupa golurile lui Sala (minutul 89) si Bazile (minutul 90+2), iar Olympique Lyon are posibilitatea sa se distanteze la patru puncte de Marseille, care a facut, vineri seara, tot 2-2, cu Reims, si PSG. Echipa lui Fournier urmeaza sa joace duminica, la Lorient.

Pe langa cele doua puncte pierdute, Laurent Blanc a primit alte vesti proaste. Marquinhos, Cabaye, Aurier si Lucas Leiva s-au accidentat si vor lipsi cu siguranta de la confruntarea cu Chelsea, in timp ce prezenta lui Matuidi este inca incerta.

Avem patru jucatori care vor lipsi cu certitudine impotriva lui Chelsea. Matuidi ne ingrijoreaza mai putin acum.

E un scenariu foarte greu de acceptat, mai ales in ceea ce priveste scorul si jucatorii accidentati. In afara primelor 20 de minute, am avut tot timpul probleme din cauza acestor accidentari.

Din punct de vedere psihologic, ce s-a intamplat astazi va juca un rol in meciul cu Chelsea. Am avut foarte mult ghinion. Poate asta ne va motiva. Am vazut cum suporterii ne-au sustinut astazi si asta e foarte important. Putem remarca si cateva lucruri pozitive.

Impotriva lui Chelsea vom juca, cu siguranta, cu mult curaj chiar daca avem optiuni mai putin din cauza acestor accidentari”, a declarat Blanc.