Corona Brasov si Nove Zamky, calificate in semifinalele Ligii MOL!

corona-hocheiEchipele Corona Brasov si Nove Zamky au valorificat avantajul propriilor arene, castigand meciurile cu numarul 3 din play-off-ul Ligii MOL. Victorii care le-au asigurat prezenta in semifinale, unde vor intalni formatiile de pe locurile 1 si 2, calificate direct, Dab Docler Dunaujvaros, respectiv Miskolci Jegesmedvedek. Ambele teamuri care au evoluat sambata seara au inscris cate cinci goluri, brasovenii primind trei, iar slovacii unul.

Echipa de la poalele Tampei a fost condusa in urma golului din minutul 6 al lui Dancsfalvi, dupa care a marcat de doua ori prin Petres, minutul 8 si Saluga, 9, din superioritate. Oaspetii au egalat prin Emelianov, 23, Molnar a punctat pentru 3-2 in favoarea gazdelor, iar Kaskov a restabilit echilibrul, 12 minute mai tarziu. Forcingul brasovenilor avea sa-si faca efectul, Filip reusind sa inscrie din superioritate cu un minut inaintea incheierii reprizei secunde, dupa care Virag a stabilit scorul final, in minutul 49. O victorie frumoasa, in urma careia campioana tarii noastre se califica din nou in penultimul act al Ligii MOL. Acolo va juca si formatia slovaca Nove Zamky, invingatoare cu 5-1 (1-0, 2-0, 2-1) in partida cu Ujpesti TE Budapesta.