Etapa nebuna in Bundesliga: 8 goluri intre Bayern si Hamburg, 9 goluri intre Bayer si Wolsburg!

Dost-WolfsburgEtapa a 21-a din Bundesliga a inregistrat, sambata, scoruri pe care nu le-ar anticipa nici cel mai inrait parior. Doua dintre acestea au atras privirile oricarui microbist: Liderul Bayern Munchen a invins-o pe Hamburg cu un neverosimil 8-0, iar ocupanta locului 2, Wolfsburg, a castigat cu 5-4 la Leverkusen!

Echipa lui Pep Guardiola a reusit, astfel, scorul campionatului, gratie reusitelor lui Muller (2), Gote (2), Robben (2), Lewandowski si Ribery. Interesant este ca Hamburg a luat 36 de goluri in ultimele 8 meciuri de la Bayern, marcand doar 5!

Cu toate astea, Bayern Lerverkusen si Wolfsburg au fost protagonistele etapei. Oaspetii au deschis scorul in minutul 6, iar pana in minutul 29 tabela arata deja 0-3! A fost scorul pauzei si se parea ca fosta campioana din 2009 va avea parte de o victorie facila pe BayArena.

N-a fost deloc asa, pentru ca repriza secunda a fost una de povestiti nepotilor. Bayer Leverkusen a reitrat in meci cu doua goluri marcate de Heung-Min Son intr-un intreval de 5 minute (’57 si ’62)! Apoi Wolfsbug a inscris pentru 4-2 in minutul 64 si niciun fan al echipei gazda nu mai credea in vreun miracol. Totusi, Leverkusen marcat, iar, de doua ori, pana in minutul 72, iar tabela arata un incredibil 4-4!

In ultimele 10 minute, Bayer a ramas in inferioritate numerica, dupa eliminarea lui Spahic, iar Bas Dost a marcat golul 5 pentru Wolfsburg in prelungiri.

In urma cestor doua rezultate, Wolfsburg se mentine pe locul 2 in Bundesliga, la opt puncte in spatele liderului Bayern Munchen.