Real castiga in Lituania, Maccabi pierde acasa si FC Barcelona trece pe locul secund in Top 16!

barca-euroleague

Trei dintre cele patru meciuri ale ultimei etape a turului din Top 16 Euroleague s-au desfasurat in cea mai tare grupa, E. In care Real Madrid s-a impus lejer in deplasare, la Zalgiris Kaunas, pastrandu-si fotoliul de lidera, urmata de FC Barcelona, invingatoare in partida de pe teren propriu cu Galatasaray Istanbul. Formatia catalana a egalat-o la puncte pe detinatoarea trofeului, Maccabi Tel Aviv, care a pierdut surprinzator acasa confruntarea cu ALBA Berlin.

Madrilenii s-au impus pentru a treia oara in acest sezon in fata echipei lituaniene, acum cu 88-71, dupa ce la pauza se inregistra un rezultat de egalitate, 43-43. Desprinderea s-a produs, treptat, in urmatoarele doua sferturi, 25-13 si 16-11, datorita, mai cu seama, eficacitatii trio-ului Fernandez, MVP-ul sezonului trecut, 17 puncte-Reyes, 16-Nocioni, 15. Lituanianul Javokas a fost cosgeterul gazdelor, cu 12 reusite.

Maccabi, 59-66 (36-35) a fost invinsa de teamul berlinez, in ultimul minut, cand scorul, care era 58-60, s-a modificat la 58-62, 59-62 si 59-66, punctele victoriei oaspetilor fiind opera lui McLean. De altfel, americanul a marcat 18 puncte in total, secondat de Baric, 15, conationalul Smith inscriind 17 pentru Maccabi.

FC Barcelona s-a straduit sa-si pastreze avantajul luat la pauza, 52-39, incheind cu 82-70 intalnirea cu Galatasaray Istanbul. Duelul principalilor marcatori i-a revenit lui Erceg, de la oaspeti, 18 puncte, cu unul mai mult decat Satoransky.

In singura partida din grupa principala F, Olympiacos Pireu si-a consolidat pozitia secunda, in urma victoriei cu 91-82 (41-42), pe terenul echipei BK Nijni Nivgorod.

Urmatoarele cinci jocuri ale rundei se vor desfasura vineri seara.