Catalanii sunt si mai aproape de finala Cupei Regelui. Bilbao si Espanyol au remizat pe Estadio San Mames

Iniesta-BarcaBarcelona a facut un pas important catre finala Cupei Regelui, miercuri, dupa victoria obtinuta mansa intai a semifinalelor, 3-1 cu Villarreal, pe Camp Nou.

Catalanii au deschis scorul în minutul 41 prin Lionel Messi, din pasa lui Luis Suarez, argentinianul marcand, astfel, in a noua partida consecutiva disputata pe teren propriu.

In debutul reprizei secunde, oaspetii au egalat prin Trigueros, minutul 48, care l-a invins pe Ter Stegen cu un sut de la distanta.

Doar un minut s-au bucurat „galbenii”, pentru ca Iniesta si-a adus, din nou, echipa in avantaj. Gazdele au mai marcat o data, prin Pique, minutul 64, iar scorul putea fi si mai mare daca Neymar nu rata o lovitura de la 11 metri in minutul 71.

In cea de-a doua semifinala, care s-a disputat dupa ultimul fluier de pe Camp Nou, s-au intalnit Athletic Bilbao si Espanyol.

Gazdele au deschis scorul repede prin Aduriz, „scarita”, din pasa lui Oscar de Marcos, in minutul 11.

Cu zece minute inainte de pauza, Aurtenetxe a respins un balon exact in picioarele lui Victor Sanchez, care a prins un voleu magnific din afara careului restabilind egalitatea.

In repriza secunda, Espanyol a dominat ostilitatile si putea sa mai inscrie cel putin o data: mai intai Sergio Garcia a trimis in transversala, desi a vrut sa centreze, iar Victor Alvarez a lovit si el bara, dupa o lovitura de cap.

Returul celor doua semifinale se va disputa, miercuri, 4 martie.