Monica Niculescu s-a calificat in turul secund la Antwerp, unde o va intalni pe Carla Suarez Navarro! Partida va incepe dupa ora 16:00

flipkens-niculescu-2

UPDATE / Adversara de azi a sportivei noastre este Carla Suarez Navarro, nimeni alta decat cea care trebuia sa joace la finalul saptamanii trecute in duelul din Fed Cup cu Romania, de la Galati. Suarez Navarro a avut un meci mai greu in primul tur decat Niculescu: a invins-o pe Camila Giorgi (31 WTA) cu scorul de 1-6, 6-2, 6-4.

Iberica are avantajul meciurilor directe: s-a impus in ambele confruntari avute cu Monica, in 2013 la Paris (6-3, 7-6) si 2014 la Florianopolis (4-6, 6-0, 4-1).

stirea intiala ….

Monica Niculescu (locul 57 WTA) s-a impus in doua seturi, 6-3 6-2, dupa o ora si jumatate in fata belgiencei Kirsten Flipkens (locul 59 WTA), in primul tur al turneului WTA Premier, de la Antwerp.

Am jucat in atatea randuri impotriva lui Kirsten. A fost intotdeauna foarte greu. Am castigat primul set, dar ea a revenit la inceputul celui de-al doilea. Este o jucatoare extraordinara. E foarte talentata.

Avem un stil de joc asemanator. A fost un meci greu, dar m-am simtit bine pe acest teren. Ma simt bine in Belgia si va multumesc pentru incurajari”, a spus Niculescu, dupa meci, conform Digi Sport.

In runda secunda de la BNP Paribas Fortis Diamond Games, romanca va juca impotriva invingatoarei din meciul Carla Suarez Navarro (favorita numarul cinci) si Camila Giorgi.

Niculescu este singura jucatoare din Romania prezenta pe tabloul principal al turneulul la care principala favorita este canadianca Eugenie Bouchard, a saptea jucatoare a lumii. Cap de serie numarul doi este Angelique Kerber (locul 10 WTA), iar jucatoarea aflata pe locul 57 in WTA Ranking ar putea sa o intalneasca pe germanca in sferturile de finala.