Energia Tg. Jiu castiga in Belgia si preia sefia grupei principale I a Eurochallenge!

energia-tgjiuEchipa masculina de baschet Energia Tg. Jiu a reeditat victoria obtinuta pe teren propriu in fata belgienilor de la Okapi Aalstar, din grupa principala I a Eurochallege, impunandu-se in deplasare cu 84-82 (38-39). Rezultat care, coroborat cu cel inregistrat in meciul BC Astana-Enel Basket Brindisi, 83-75 (33-37) a propulsat teamul gorjean pe primul loc in grupa, cu 6 puncte. Urmeaza la un punct reprezentantele Kazahstanului si Belgiei, despartite de cosaveraj, favorabil echipei BC Astana 0, fata de -7 si la doua, de formatia italiana.

Gazdele au castigat primul si al treilea sfert cu 21-14 si 26-18, pierzandu-l pe al doilea cu 18-24, scorul dupa 30 de minute fiindu-le favorabil cu 65-56. Baschetbalistii din orasul lui Brancusi au facut un ultim sfert remarcabil, incheiat cu 28-17, care le-a asigurat succesul final. Cu 17 secunde inainte de incheierea partidei scorul devenise 84-80 in favoarea oaspetilor. Gazdele au ratat apoi doua lovituri libere prin Cummard, transformand apoi alte doua in ultima secunda, gratie preciziei unui alt american, Braun. Conationalii celor doi din echipa noastra, Troupe, autor a 14 goluri si Watson, 11, s-au aflat printre marcatori. Alaturi de sarbul Milosevic, cosgeterul partidei, 20, cehul Kremen si grecul Glyniadakis, ambii cu 13 reusite.

Energia Tg. Jiu este foarte aproape de calificarea in sferturile de finala, urmand sa mai joace pe teren propriu cu BC Astana si cu Enel Brindisi.

Sursa foto: sportingorj