Corona Brasov, invinsa la Debrecen, in primul meci din sferturile Ligii MOL!

Hochei-ASC-Corona-BrasovDebreceni HK, a reusit s-o intreaca pe Corona Brasov, in fata propriilor suporteri, cu 2-1 (1-0, 1-1, 0-0), in meciul care a inaugurat sferturile de finala ale Ligii MOL la hochei pe gheata. A urmat, tot in Ungaria, dar la Budapesta, confruntarea dintre Ujpesti TE si formatia slovaca Nove Zamky, castigata de oaspeti, dupa prelungiri, cu 4-3 (3-0, 0-2, 0-1, 1-0).

Reprezentanta noastra, a patra clasata la finele sezonului regulat, a fost condusa dupa golul lui Ladany, din minutul 3, gazdele, care ocupasera o pozitie mai jos, marindu-si avantajul, in urma reusitei lui Dancsalvi, la patru minute de la reluarea reprizei secunde. Brasovenii au redus diferenta in minutul 32, Filip reusind sa fructifice o superioritate numerica. Ambele echipe au ratat ocazii pana la finalul meciului, incheiat cu victoria formatiei ungare. Urmeaza intalnirea de vineri seara, la Brasov, in care campioana tarii noastre este obligata sa castige, pentru a restabili egalitatea. Dupa care, sambata se va desfasura partida decisiva, in aceeasi locatie, invingatoarea asigurandu-si prezenta in semifinale.

Unde va juca impotriva castigatoarei dintre Nove Zamky, locul 3 in competitia recent incheiata si Ujpesti TE, a sasea clasata. Slovacii isi pot atinge obiectivul daca se vor impune in unul din cele doua meciuri, pe care le vor organiza, in aceleasi zile. Daca inving vineri, nu va mai fi nevoie de o noua disputa.