Iordanescu, la finalul meciului cu FC Sioni: „Tinerii pe care i-am folosit nu mi-au dat senzatia ca pot aspira la tricoul nationalei!”

IordanescuAnghel Iordanescu, selectionerul nationalei Romaniei, s-a declarat dezamagit de jucatorii pe care i-a folosit in meciul cu Sioni Bolnisi, castigat cu 1-0 gratie golului marcat de Andrei Dumitras, in minutul 65.

„Generalul” a punctat faptul ca victoria a venit in urma introducerii pe teren a jucatorilor experimentati, Rusescu si Keseru.

Din punctul meu de vedere, prima repriza nu m-a multumit. Nu cred ca as avea ceva de punctat, decat faptul ca am avut in teren 10 debutanti. Daca nu ma insel, doar Balgradean are o convocare la echipa mare. Spuneam in conferinta de presa ca vreau sa vad jucatorii tineri, sa vad cine ne da sperante pentru viitor. Prima repriza nu mi-a adus satisfactie, iar tinerii pe care i-am fortat sa vina la acest turneu nu mi-au dat senzatia ca pot aspira la tricoul nationalei.

Am avut o posesie mai buna in a doua repriza, cand au intrat jucatorii experimentati. Consider ca victoria este pe deplin meritata. Sincer, as putea remarca pe cineva, dar as vrea ca nominalizarile sa le fac la finalul meciului cu Moldova„, a declarat Iordanescu pentru DigiSport.

Nu cred ca se poate discuta despre oboseala. Suntem intr-o perioada de pregatire, jucatorii sunt obisnuiti cu astfel de antrenamente, de cantonamente. Astept ca echipa sa confirme cu Moldova. As vrea ca jucatorii sa imi arate ca increderea mea poate fi rasplatita printr-un joc bun. Sper ca jocul sa aiba mai multa claritate„, a mai spus selectionerul.

Sursa foto: „Digi Sport”