Aur pentru Vladut Simionescu, la Openul European de la Sofia!

Vladut-SimionescuVladut Simionescu a castigat medalia de aur la categoria +100 kg, duminica, la concursul European Open, de la Sofia, la care au participat noua judoka romani.

Simionescu l-a invins in finala pe ucraineanul Iakov Hammo, dupa ce in optimi trecuse de georgianul Vahtang Okruasvili, in sferturi l-a invins pe germanul Pierre Borkowski, iar in semifinale s-a impus in fata sud-coreeanului Kim Soo-whan.

Cristian Bodirlau (81 kg) s-a clasat pe locul 5, dupa ce a pierdut meciul pentru medalia de bronz in fata georgianului Ghiorghi Papunasvili. in primul tur, Bodirlau l-a invins pe francezul Mehdi Tobrouki, in optimi a trecut de belarusul Alexandr Stasenko, in sferturi a castigat la olandezul Frank De Wit, dare a pierdut semifinala cu egipteanul Mohamed Abdelaal, inainte de a ceda in fata lui Papunasvili.

Sambata, Violeta Dumitru (48 kg) reusise o clasare pe locul 5.

La competitia de la Sofia au participat 452 de judoka din 51 de tari, 283 la masculin si 169 la feminin.