Ajutata de arbitri, PSG pleaca de la Lyon cu un punct

ol-psg-penaltyOlympique Lyon si Paris Saint-Germain au remizat duminica seara, 1-1, pe Stade Gerland, intr-o partida incare s-au intalnit liderul din Ligue 1 si, respectiv, ocupanda locului trei. Golurile au fost marcate de catre Clinton N’Jie (minutul 31) si Zlatan Ibrahimovic (minutul 69-penalty).

Omul meciului a fost portarul lyonezilor, Anthony Lopes, portughezul avand cateva interventii exceptionale. De altfel, Lopes a aparat initial penalty-ul executat de Ibrahimovic, dar arbitru Clement Turpin a dictat repetarea acestuia. In plus, gazdele au reclamat neacordarea a doua lovituri de la 11 metri, la hentul lui Matuidi si la interventia lui David Luiz, asupra lui Gourcuff, in suprafata de pedeapsa.

Pe de alta parte, antrenorul parizienilor, Laurent Blanc a spus ca Lyon ar trebui sa fie multumita cu punctul obtinut. La randul sau, fostul castigator al Cupei Mondiale l-a laudat si el pe Lopes.

Am fi putut castiga, dar, la fel de bine, puteam sa si pierdem. Trebuie sa spun ca cel mai bun jucator al lui Lyon, in aceasta seara, a fost portarul, iar asta spune ceva despre meci. Fiecare dintre noi suntem frustrati, iar Lyon ar trebui sa fie multumita cu un egal. Noi suntem multumit cu punctul acesta, de asemenea, dar stim ca am fi putut sa luam cu doua mai multe.

Se poate spune ca am facut o repriza a doua mai buna. Am fost mai buni in toate compartimentele, chiar daca nu am fost foarte slabi nici in prima parte. Nu am reusit sa inscriem al doilea gol, iar portarul, asa cum am spus, a aparat foarte bine.

Trebuie sa inscriem mai multe goluri, dar sunt seri ca aceasta in care e foarte greu sa marchezi”, a spus Blanc pentru L’Equipe.

In urma acestui rezultat, Lyon ramane lider in Ligue 1, cu 50 de puncte, dupa 24 de meciuri, avand un avans de doua puncte fata de Olympique Marseille si PSG. In acest weekend, OM a facut 1-1, la Rennes, golul lor venind din partea lui Lucas Ocampos.