HCM Baia Mare, Corona Brasov si HCM Roman au suferit infrangeri severe in cupele europene

baiamare-gyorHCM Baia Mare, Corona Brasov si HCM Roman au jucat in acest prim weekend de februarie noi partide in cupele continentale intercluburi de handbal feminin. Din pacate, toate trei au pierdut la diferente concludente.

Baimarencele au fost intrecute acasa de dubla castigatoare a Ligii Campionilor, Gyori Audi ETO cu 18-26, dupa ce la pauza erau conduse cu 10-13.
Formatia oaspete, fara trei dintre titulare, absente din motive de sanatate, si-a demonstrat valoarea, conducand din primul pana in ultimul minut. Muller a fost golgetera intalnirii, cu opt reusite, secondata de Loke, sapte, patru dintre ele, spre finalul partidei si de Kovacics, sase. Echipa noastra a jucat haotic, gresind atat in faza de atac, cat si in cea de aparare. Principalele marcatoare au fost do Nascimento, patru si Georgievska, 4, patru.

Alte rezultate: Metz Handball-IK Savehof 22-25 (12-15), Larvik HK-Viborg HK 31-17 (18-10).

In primul meci din optimile de finala ale Cupei Cupelor, HCM Roman a fost invinsa pe teren propriu de formatia daneza FC Midtjylland, scor 20-24 (10-13).

In aceeasi faza, dar in Cupa EHF, Corona Brasov a suferit o infrangere drastica in deplasare, 25-36 (15-18) cu rusoaicele de la Astrahan Astrahanocika, scor greu de recuperat peste o saptamana.

sursa foto: digisport.ro