Florin Mergea si Dominic Inglot au pierdut finala de la Montpellier dupa ce au ratat trei mingi de meci

Mergea-si-IglotFlorin Mergea si Dominic Inglot au fost invins in finala turneului ATP, din seria 250, de la Montpellier, de catre neo-zeelandezii Marcus Daniell si Artem Sitak.

Principalii favoriti au cedat cu 3-6 6-4 16-14, dupa o ora si 25 de minute de joc si dupa ce, in super-tie-break, au ratat trei sanse de meci.

Pentru Mergea si Inglot, aceasta a fost cea de-a doua finala pierduta din 2015, precedenta fiind la Auckland, chiar inainte de Australian Open, Grand Slam la care cei doi au ajuns pana in sferturi.

La simplu, Richard Gasquet a castigat Open Sud de France, dupa ce adversarul sau din finala, polonezul Jerzy Janowicz, s-a retras din cauza unei accidentari, la scorul de 3-0 pentru francez.