Dinamo a castigat amicalul cu Elfsborg! Apararea, punctul nevralgic al „cainilor”

dinamo-amicalDinamo a invins, sambata seara, pe Elfsborg, intr-un meci amical disputat in cantonamentul din Spania. Succesul in fata suedezilor a fost primul al echipei lui Mihai Teja in cadrul turneului Marbella Cup.

Prima repriza a fost una slaba pentru „caini”, care au suferit mult, in special in aparare. Naumovski a parat un penalty in minutul 35, dupa un fault in careu al lui Durimel. Acelasi Durimel si-a trimis mingea in proprie poarta doua minute mai tarziu, stabilind si scorul pauzei.

Dupa reluare, „alb-rosii” au fost mult mai incisivi in atac, unde Niculae si Grozav au hartuit mereu apararea suedeza. Marius Niculae a fost si cel care a adus egalarea, in minutul 52. Succesul dinamovistilor s-a conturat pe final, Bilinski si Grozav marcand in minutele 89 si 90.

Dinamo – Elfsborg (Suedia, I) 3-1 ( M. Niculae ’52, Bilinski ’89, Grozav ’90 / Durimel ’37 – autogol)

Dinamo: Naumovski – Fai, Cordos, Durimel, Barboianu – Boubacar, M. Cristescu – Matei, Alexe, Grozav – M. Niculae. Au mai jucat: Farnolle, Elhamed, Gavrila, Bilinski, L. Goian, N. Grigore, Henrique