Amical cu probleme pentru FC Brasov! Intalnirea cu Ordabasy Shymkent a fost suspendata dupa 33 de minute

fcbrasovUltimul amical al lui FC Braosv din cantonamentul din Antalya a fost unul cu probleme pentru „stegari”. In minutul 33 al intalnirii cu FC Ordabasy Shymkent, echipa din prima liga din Kazahkstan, cele doua echipe nu au mai vrut sa continue partida, acuzandu-se reciproc de lipsa de fair-play.

Pe site-ul oficial al kazacilor se noteaza ca echipa romana a avut un comportament dur, acesta fiind si motivul pentru care nu au mai dorit sa continue partida.

In schimb, pe pagina de facebook a brasovenilor se explica altfel oprirea partidei.

FC Brasov nu a avut parte de un ultim test in conditii normale, pentru incheierea cantonamentului din Antalya. Meciul cu FC Ordabasy Shymkent (L1, Kazahkstan) a fost suspendat in minutul 33, la scorul de 1-0 pentru adversarii nostri, gol marcat din offside si in urma unui hent evident. Echipa din Shymkent a practicat un joc mult peste limita regulamentului, comportament ingaduit cu seninatate de arbitrul partidei„, au scris brasovenii.

Directorul general al lui FC Brasov, Constantin Zotta a venit si el cu explicatii: „Atitudinea adversarului a fost una vadit nesportiva. In minutul 15, Moraru a fost lovit cu cotul in figura, pe Bencun l-au calcat intentionat prin minutul 25, iar la golul lor, validat eronat, a fost si hent si pozitie de offside. Totul a culminat cu lovirea fara minge a lui Leko si a urmat o incaierare generala. Am decis suspendarea meciului pentru ca, dupa jocul adversarilor, riscam sa plecam cu multi accidentati”.