FINAL / Romania – Bulgaria 0-0. Selectionata divizionara a debutat in cantonamentul din Turcia cu o remiza alba

rom-bulIn aceasta seara, selectionata divizionara a Romaniei a debutaut in stagiul de pregatire din Antalya, cu un rezultat de egalitate, 0-0, in fata Bulgariei. Din punct de vedere al jocului, cele doua echipe si-au impratit reprizele. Bulgarii au fost mai prezenti in joc in prima parte, in timp ce, dupa pauza, „tricolorii” au fost mult mai periculosi.

Romania a ratat, astfel, sansa unei prime victorie in fata Bulgariei dupa 26 de ani.

Selectionerul Anghel Iordanescu a anuntat si care este obiectivul actiunii din Turcia: „Incercam sa marim aria de selectie la lotul national. Am vrea sa promovam chiar fortat cativa jucatori pentru ca din pacate zic eu, sunt multi jucatori care activeaza in strainatate si care au probleme la cluburile lor”.

Atacantul Stelei, Claudiu Keseru se declara incantat ca a fost selectionat chiar si la reprezentativa divizionara, cu toate ca in ultimul timp a fost selectionat la meciurile oficiale ale Romaniei: „Ma bucur de fiecare data cand am ocazia sa raspund prezent convocarilor si de fiecare data cu un entuziasm iesit din comun„, a declarat atacantul campioanei.

Echipa de start a Romaniei: Lung – C. Manea, Papp, Muth, S. Filip – Prepelita, Pintilii – A. Popa, Rusescu, F. Tanase – Keseru