TSKA Moscova, primul esec, dupa 16 meciuri, Real Madrid face scor cu FC Barcelona!

real-barca-euroleagueTrei din primele patru meciuri ale etapei cu numarul 6 a fazei a doua a Euroligii masculine de baschet au fost considerate derby-uri. Real Madrid a castigat la 24 de puncte intalnirea cu FC Barcelona, Maccabi Tel Aviv s-a impus in ultima secunda a reprizei de prelungiri din partida sustinuta pe terenul celor de la Galatasaray Istanbul, iar Olympiacos Pireu i-a adus formatiei TSKA Moscova prima infrangere dupa 16 jocuri.

Echipa din capitala Spaniei, antrenata de Pablo Laso, a oferit celor 12.578 spectatori un adevarat regal baschetbalistic, reusind sa administreze rivalei din Catalunya o infrangere severa, 97-73 (42-33) in grupa E. In meci in care trio-ul Rodriguez, 22 puncte-Fernandez,22-Reyes,14 a facut legea pe teren in fata unei adversare, din randul careia a iesit in evidenta tanarul Hezonja, autor a 22 de puncte. Teamul madrilen continua lupta pentru castigarea grupei cu Maccabi Tel Aviv, invingatoare in ultima secunda a primei reprize de prelungiri in fieful echipei Galatasaray Istanbul, 97-94 (44-49, 85-85), prin reusita de 3 al lui Pargo. Cosgeteri au fost Erceg, de la gazde, 29 si Smith, 24, de la oaspeti. Steaua Rosie Belgrad a pierdut spre finalul confruntarii de pe teren propriu cu Zalgiris Kaunas, 68-70 (34-39).

Incurajata de 12.000 de spectatori, Olympiacos Pireu a condus aproape tot meciul cu lidera grupei F, TSKA Moscova, castigand cu 84-76 (43-37). Formatia rusa pierde primul joc dupa 16 partide, 10 in grupele preliminarii si sase in Top 16.

Ultimele partide se vor desfasura vineri seara.