Sanmartean si Szukala au debutat oficial pentru Al Ittihad, in egalul cu Al Fateh. Marquinho a marcat de 2 ori

piturca-ittihad-antrenamentAl Ittihad a fost aproape sa debuteze in retur cu o infrange, dupa ce a fost condusa de Al Fateh cu 2-0 din minutul opt pana in minutul 80, in urma reusitelor congolezului Salomo. Salvarea pentru echipa antrenata de Victor Piturca a venit din partea brazilianului Marquinho. Fostul jucator al lui AS Roma a marcat de doua ori, in minutele 80 si 82, aducand un punct pentru clubul din Jeddah.

In meciul incheiat 2-2 au debutat oficial si jucatorii veniti de la Steaua, Lukasz Szukala si Lucian Sanmartean, acestia fiind integralisti. In minutul 90, mijlocasul de 35 de ani a vazut cartonasul galben.

De notat ar fi faptul ca Al Fateh a jucat cu un om mai putin, incepand cu minutul 63, dupa eliminarea lui Al Fuhaid Mohammed. Fostul stelist Elton a fost titular la gazde, fiind, apoi, inlocuit, in minutul 66.

Dupa primul joc din retur, Al Ittihad e pe locul cinci, in prima liga saudita, cu 24 de puncte. De cand echipa a fost preluata de Victor Piturca, aceasta nu a mai castigat niciun meci.