Ghana se califica in finala Cupei Africii dupa o semifinala cu Guineea Ecuatoriala, marcata de incidente

ghana-equatorial-guineaGhana este cea de-a doua echipa calificata in finala Cupei Africii pe Natiuni dupa ce a dispus cu 3-0 de Guineea Ecuatoriala, intr-o semifinala, pe finalul careia, fanii ”stelelor negre” au fost atacati de catre cei ai tarii gazda. In ultimul act, selectionata pregatita de Avram Grant va lupta pentru trofeu cu reprezentativa Coastei de Fildes.

Ghanezii au si-au aratat superioritate pe durata primei reprize si, inainte de pauza, au venit si primele doua goluri. Jordan Ayew a transformat, in minutul 42, un penalty obtinut de Appiah, iar Mubarak Wakaso, pe contraatac, in minutul 45, a facut 2-0.

Primele incidente au aparut chiar la finalul primei parti. Jucatorii ghanezi au intrat la vestiare escortati de fortele de ordine, dupa ce suporterii Guineei Ecuatoriale au inceput sa arunce cu obiecte din tribune.

In repriza a doua, lucrurile nu s-au schimbat. Ghana a continuat sa fie echipa mai buna, iar din tribune continuau sa zboare sticle. Spiritele au degenerat total imediat dupa golul lui Andre Ayew din minutul 75. Jucatorii Guineei Ecuatoriale au inceput sa puna tot mai multa presiune pe arbitru, iar fanii tarii gazda i-au atacat pe cei adversi. Astfel, suporterii ghanezi s-au refugiat initial in spatele portii lui Ovono, iar centralul a oprit meciul.

Dupa o jumatate de ora in care, jucatorii au asteptat la jumatatea terenului, un elicopter al politiei a survolat deasupra terenului, iar oamenii de ordine au reusit sa-i evacueze pe fanii ghanezi, precum si pe cei care au cauzat incidentele, partida s-a reluat pentru aproximativ zece minute, pana cand arbitrul Otogo-Castane, din Gabon, a fluierat finalul.

Finala Coasta de Fildes – Ghana va avea loc duminica, de la ora 21:00, la Bata, in timp ce, cu o zi mai devreme, de la ora 18:00, Republica Democratica Congo va intalni Guineea Ecuatoriala, in meciul pentru locul trei, la Malabo.