CAF 2015 / Coasta de Fildes, prima finalista! „Elefantii” sunt cu gandul la cel de-al doilea titlu din istorie

Coasta-de-Fildes-CAF-2015-finalistaCoasta de Fildes (Cote d’Ivoire) este prima natiune calificata in finala Cupei Africii pe Natiuni la fotbal, editia 2015, gazduita de Guineea Ecuatoriala, dupa ce a invins, miercuri, nationala R.D Congo cu scorul de 3-1 (2-1), la Bata.

Yaya Toure (’21) a deschis scorul, iar Dieumerci Mbokani (’24 — penalty) a restabilit egalitatea. Inainte de pauza, ivorienii au trecut din nou in avantaj, prin Gervinho (’41). In repriza secunda, fundasul Wilfried Kanon (’68), fost la Gloria Bistrita, a marcat golul trei pentru „elefanti”.

Jeremy Bokila, fostul atacant al Petrolului, a jucat tot meciul la congolezi. Fundașul ivorian Ousmane Viera (ex-Pandurii) a intrat pe teren in minutul 72, iar Lacina Traore (ex-CFR Cluj) a fost introdus in prelungiri la invingatori.

In ultimul act, programat pe 8 februarie (la Bata, 21:00), Coasta de Fildes va infrunta castigatoarea din cealalta semifinala, care se va disputa, joi, la Malabo (21:00), intre Guineea Ecuatoriala, echipa gazda, si Ghana. Sambata (18:00) este programata finala mica.

Ivorienii sunt detinatorii titlului din 1992 si finalisti in editiile 2006 si 2012. Francezul Herve Renard, antrenorul selectionatei si-ar putea trece in palmares al doilea sau titlu de campion al Africii, dupa cel din 2012, cu Zambia.