Aradencele raman neinvinse in Europa, craiovenii pierd la limita in Liga Balcanica de baschet!

UVVG-ICIM-AradUVVG ICIM Arad a castigat pe terenul echipei cehe Valosnu Brno, iar SCM Universitatea Craiova a pierdut la un singur cos in fieful macedonenilor de la KK Kumanovo, in faza a doua din Liga Balcanica de baschet.

Vicecampioantele Romaniei si-au pastrat invincibilitatea dupa sase meciuri sustinute in grupa B a Ligii Europei Centrale, intrecand pe Valosnu Brno cu 82-78, la pauza inregistrandu-se aceeasi diferenta, 37-33. O partida pe care aradencele au controlat-o, dar au avut emotii in ultimele doua minute, dupa ce gazdele au egalat la 76. Cosgeterele intalnirii au fost Plouff, de la invingatoare si Sipora, de la slovace, ambele cu cate 20 de puncte. Intr-un alt joc, lidera grupei, Piestanske Cajky-Slovacia a intrecut acasa pe Flying Foxes Viena cu 94-64. In urmatoarea etapa, formatia din orasul de langa Mures va evolua in fata propriilor suporteri, cu ultima clasata, SBS Ostrava. Avand un meci mai putin disputat decat actuala lidera, poate incheia pe primul loc.

Din pacate, baietii de la SCM Universitatea Craiova au pasit cu stangul in faza a doua din Liga Balcanica, pierzand la mare lupta, 79-81 (34-36), in deplasare, la formatia macedoneana KK Kumanovo. In cealalta partida, KB Peja, Kosovo, a dispus de KK Mornar, Muntenegru cu 87-80. Peste o saptamana, teamul din Banie va juca tot pe teren strain, cu KB Peja.