Juniorul Daniel Pripici, al saptelea la 10 kilometri fond!

DanielMiercuri s-au desfasurat probele de 5 kilometri fete si 10 kilometri under 23 baieti, la Mondialele de schi nordic, de la Almaty-Kazahstan. Cel mai bine clasat roman a fost Daniel Pripici, legitimat la Clubul Sportiv Scolar Sinaia, care a ocupat locul 7.

Germanca Victoria Carl a reeditat performanta din urma cu o zi, la sprint, pe 1,3 kilometri, sosind prima, dupa 13:26,9, urmata de rusoaicele Anastasta Sedova, la 5,3 secunde si de Natalia Nepriaeva, la 5,9, care fusese a doua ieri. Cele doua romance au incheiat pe pozitii modeste, 58, Vakaria Edit, la 2:42,8 minute si 61, Bajko Reka, la 3:00,6.

Proba masculina a fost la discretia rusilor, care au monopolizat podiumul prin: Alexei Cervotkin, 23:36,4, Denis Spitsov, la 15,9 secunde si Alexander Bakanov, la 34,4, clasat al doilea marti. Rezultat foarte bun pentru sinaianul de 19 ani, Daniel Pripici, antrenat de Ioan Poponeci, care a fost al saptelea, la 1:19,6, intr-o proba la care au luat startul 84 de concurenti. Colegii lui, Luca Cojocaru si Florin Cioanca s-au clasat in partea a doua a ierarhiei, primul pe locul 64, la 3:29,3 de invingator, iar celalalt, pe 72, la 4:12,0.

Joi sunt programate proba de skiatlon a juniorilor si cea de sarituri cu schiurile, la aceeasi categorie de varsta.