CAF 2015 / Arbitrul care a ajutat Guineea Ecuatoriala sa ajunga in semifinale, suspendat pentru sase luni!

arbitru-suspendat-CAFConfederatia Africana de Fotbal (CAF) l-a suspendat pentru sase luni pe arbitrul din sfertul de finala Guineea Ecuatoriala – Tunisia (2-1), pentru ca a acordat un penalty inexistent in favoarea gazdelor, relateaza AFP, citata de Agerpres.

Intreaga brigada condusa de arbitrul Seechurn Rajindrapasard (Insulele Mauritius) a avut o prestatie lamentabila, favorizand in numeroase faze echipa gazda, care a culminat cu un penalty inventat in minutul 90+3, la scorul de 1-0 pentru Tunisia! In final, Guineea ecuatoriala s-a impus in prelungiri cu scorul de 2-1 si s-a calificat in semifinale. Golul decisiv a fost marcat dintr-o lovitura libera in urma unui fault inexistent.

Dupa meci, tunisienii au protestat vehement impotriva arbitrajului. Seful delegatiei tunisiene, Ben Omrane, a fost cel mai dur: „Furt? Nu! A fost viol! Un adevarat hold-up„.

Prin urmare, CAF a solicitat federatiei tunisiene sa-si prezinte scuze pentru insinuarile privind lipsa de impartialitate ai de etica a oficialilor sai de la acel meci sau sa prezinte probe convingatoare si tangibile vizavi de remarcile injurioase. In caz de refuz, Tunisia va fi exclusa de la CAN 2017.

In plus, federatia tunisiana a fost amendata cu 50.000 dolari pentru ”conduita insolenta, agresiva ai inacceptabila a jucatorilor sai”.

Comisia de arbitri a CAF s-a reunit marti la Bata ai a estimat ca arbitrul a avut o prestatie foarte slaba ai a dovedit incapacitate in mentinerea calmului ai in luarea deciziilor pentru a controla meciul.

In urma acestui meci, presedintele federatiei tunisiene, Wadie Jary, a demisionat duminica din Comitetul de organizare a CAN, in semn de protest pentru maniera de arbitraj, iar mai multi jucatori au acuzat CAF de partinire.

Acest arbitru trebuie suspendat pe viata pentru a salva fotbalul african. Ne-a lovit in inima. Ne-a ucis! Dumnezeu il va pedepsi(Georges Leekens, selectioner Tunisia)

CAF a ales un arbitru de casa, pe care-l foloseste pentru afacerile sale murdare. Un arbitru hot, fara credinta si fara lege (Hicham Ben Omrane, sef delegatie Tunisia)

E anormal. Toata lumea a vazut ce s-a intamplat. Issa Hayatou nu mai poate conduce fotbalul african. Sa plece, e o rusine! (Ahmed Akaichi, atacant Tunisia)