Liga Nationala / Mediesenii castiga la un singur punct in fata pitestenilor!

gaz-metan-mediasUltima meci al rundei cu numarul 17 din Liga Nationala de baschet masculin, Gaz Metan Medias-BCM Universitatea Pitesti s-a incheiat cu victoria la limita, 68-66 a formatiei gazda. Care a condus la pauza la o diferenta de zece puncte, 34-24.

Dupa un prim sfert castigat cu 20-6, mediesenii le-au pierdut pe urmatoarele doua, 14-18, 18-26, incheindu-l pe ultimul la egalitate, 16-16. Ultimul minut s-a desfasurat sub amprenta dramatismului, reflectat prin evolutia scorului: 64-66, secunda 48, 67-66, cos de 3 reusit de Popa, secunda 21, 68-66, lovitura libera transformata de Durkovic, cu trei secunde inainte de final, minge trimisa in afara terenului de Maric, de la oaspeti. Cosgeterii partidei au fost Pusthavar si Djurkovic, cu cate 19 puncte.

In urma acestui rezultat, formatia argeseana se afla pe locul 4, cu 24 de puncte, la egalitate, dar cu cosaveraj inferior fata de U BT Cluj-Napoca si BC Timisoara, iar Gaz Metan Medias, pe 10, cu 21 de puncte. Conduce CSU Asesoft Ploiesti, 27 puncte, un meci in plus fata de Steaua CSM Eximbank si CSM Oradea. Care se vor intalni in meci direct, la Bucuresti, etapa viitoare. Dupa cum am aflat, conducerea echipei din capitala a inaintat un memoriu catre federatie impotriva brigazii de arbitraj din partida cu CSU Asesoft Ploiesti.