Inter e invinsa de Sassuolo in primul meci al zilei din Serie A. Puscas si-a facut debutul in prima liga italiana

sassuolo-interSassuolo s-a impus cu 3-1 in fata lui Internazionale Milano in primul meci al zilei de duminica, din Seria A. Este prima victorie pentru ”Neroverdi” in campionat, in fata clubului lombard, ei pierzand doua dintre precendentele trei intalniri cu scorul de 7-0.

Dupa prima repriza, scorul era de 2-0 pentru gazde. Simone Zaza a deschis scorul in minutul 17, sut cu stangul, de la marginea careului, iar Nicola Sansone l-a majorat cu o executie impecabila, din coltul careului, in minutul 29.

In minutul 70, Roberto Mancini a intentionat sa-l introduca pe teren pe Marcelo Brozovic in locul lui Donkor, dar, din cauza unei erori administrative, croatul i-a luat locul lui Nemanja Vidic.

In minutul 78, George Puscas i-a luat locul lui Rodrigo Palacio, debutand astfel in Serie A. Tanarul atacant roman s-a si remarcat cu un sut respins de Consigli.

Finalul a fost unul marcat de nervi. In minutul 83, dupa ce a interceptat pasa gresita a lui Magnanelli, l-a driblat pe portar, Mauro Icardi a redus din diferenta. Imediat, argentinianul a primit cartonasul galben dupa o contra cu Antei, care nu l-a lasat sa ia mingea din poarta.

In decurs de doar sase minute, Sansone (84 si 90) a vazut doua cartonase galbene pentru doua gesturi nesportive. Avantajul numeric al ”nerazzurrilor” a tinut doar doua minute. Donkor l-a faultat pe Zaza in careu, iar arbitrul i-a dat al doilea galben si a acordat penalty pentru Sassuolo. Domenico Berardi a transformat in minutul 90+3 si a stabilit scorul final.

Astfel, dupa 21 de meciuri, Inter ramane cu 26 de puncte si se afla pe locul 12, putand insa sa mai alunece in clasament pana la finalul rundei. In ceea ce-i priveste pe cei de la Sassuolo, acestia ajung la 28 de puncte si urca, pentru moment, pana pe locul opt.

Primele doua meciuri din etapa a 21-a din Serie A s-au desfasurat sambata seara. AS Roma nu reuseste sa iasa din forma proasta si a ajuns la a patra remiza consecutiva dupa un 1-1, pe ”Olimpico”, impotriva lui Empoli. Massimo Maccarone a marcat primul, in minutul 39, in timp ce Maicon a egalat pentru ”capitolini”, in minutul 57.

Al doilea joc, cel dintre Genoa si Fiorentina, s-a inchieta cu acelasi scor, 1-1, golul ”grifonilor” fiind, de fapt, un autogol al lui Tatarusanu. In minutul 14, mingea sutata de Sturaro s-a dus in bara, de acolo a ricosat in capul fostului portar al Stelei si apoi in poarta. Gonzalo Rodriguez a egalat pentru ”Viola”, in minutul 54.