Ghana se califica in semifinalele Cupei Africii pe Natiuni dupa 3-0 cu Guineea

ghana guineaGhana este a treia echipa care se califica in semifinalele Cupei Africii pe Natiuni, ”stelele negre”, invingand, in sferturile de finala, cu 3-0 pe Guineea, echipa ajunsa in fazele eliminatorii in urma tragerii la sorti.

Echipa antrenata de Avram Grant a trecut repede in avantaj, Christian Atsu marcand inca din minutul patru, din pasa cu calcaiul a lui Andre Ayew. Inainte de pauza, in minutul 44, Kwesi Appiah a facut 2-0 dupa gafa lui Sankoh. In minutul 61, Atsu a reusit dubla cu un sut extraordinar, cu piciorul stang, de pe partea dreapta.

Finalul a fost marcat de incidente tipice Cupei Africii. In al treilea minut aditional, arbitru a acordat lovitura libera indirecta pentru Guineea, dupa tragerile de timp ale portarului ghanez Brimah. Peste doar un minut, Asamoah Gyan a scapat singur cu portarul Naby Yattara, iar acesta din urma a avut o intrare extrem de dura, cu piciorul, direct in adversarul sau. Goalkeeper-ul a fost eliminat direct si, apoi, arbitrul a fluierat finalul jocului exact in momentul executarii loviturii libere.

Adversara Ghanei din semifinale va fi tara gazda, Guineea Ecuatoriala.