Coasta de Fildes trece de Algeria si completeaza careul de asi de la Cupa Africii pe Natiuni

cote divoire algeriaCoasta de Fildes este ultima echipa calificata in semifinalele Cupei Africii pe Natiuni, dupa ce a castigat cu 3-1 in fata Algeriei, in cel mai puternic sfert de finala al turneului final din Guineea Ecuatoriala. Ivorienii vor juca in penultimul act impotriva Republicii Democrate Congo, in timp ce, cealalta finalista va fi decis in urma duelului Ghana – Guineea Ecuatoriala.

Primul gol al meciului de la Malabo a fost marcat de catre Wilfried Bony, care l-a invins, in minutul 26, pe M’Bolhi, cu o lovitura de cap, dupa centrarea lui Gradel. Algerienii au egalat la sase minute dupa pauza, El Arbi Soudani punctand din aproximativ opt metri. In minutul 68, noul atacant al lui Manchester City a reusit dubla, marcand tot cu capul (de data aceasta centrarea a venit de la Yaya Toure, din lovitura libere) si readucandu-i, astfel, din nou, in avantaj pe ivorieni. Gervinho a stabilit scorul final in ultimul minut (90+4), sutand relaxat din interiorul careului.