CAF 2015 / UPDATE – Guineea Ecuatoriala s-a calificat dramatic in semifinale in fata Tunisiei, dupa prelungiri

guineea-ecuatorialaUPDATE / In cel de-al doilea sfert de finala de la Cupa Africii, s-au intalnit Tunisia si Guineea Ecuatoriala. Dupa o prima repriza „alba”, golul a venit in cea de-a doua, tunisienii deschizand scorul in minutul 70, prin Alkaichi. Se parea ca cestia se indreapta spre o semifinala cu Republica Democrata Congo, insa cei din Guineea Ecuatoriala nu au fost de acord si au egalat in minutul 92, din penalty, prin Balboa, care a trimis meciul in prelungiri. Acelasi Balboa a adus bucuria in tabara Guineei Ecuatoriale, dupa ce a inscris golul victoriei in minutul 105 si a trimis nationala tarii sale in semifinale, unde o asteapta RD Congo.

Sambata seara, pe Estadio de Bata, Republica Democrata Congo (fostul Zair) a trecut cu 4-2 de Congo Brazzaville, in sferturile de finala ale Cupei Africii pe Natiuni, dupa ce la pauza scorul arata 0-0!
Pentru Congo au marcat Ferebory Dore, jucatorul CFR-ului, si Bifouma, in timp ce pentru R.D. Congo au marcat Mbokani – dubla, Kimwaki si Bokila, fostul jucator al Petrolului.

In semifinale, Republica Democrata Congo va juca impotriva invingatoarei dintre Tunisia si Guineea Ecuatorială.