CAF 2015 / Guineea s-a calificat in sferturile de finala dupa ce a castigat tragerea la sorti

Guineea-si-Mali-CAF-2015UPDATE – joi, ora 19:00 / Cupa Africii pe Natiuni a adus calificarea dramatica a Guineei in sferturile de finala. In ultimul meci din grupa D, Guineea si Mali au terminat la egalitate, 1-1, iar cele doua formatii au incheiat grupa la egalitate perfecta, neputand fi departajate. Pentru a afla echipa care va juca in sferturile de finala contra Ghanei, s-a trecut la tragerea la sorti. Castig de cauza la tragerea la sorti a avut echipa Guineei, care nu mai ajunsese in aceasta faza a competitiei din 2008. Grupa D a fost castigata de Coasta de Fildes.

S-a intamplat pentru a treia oara in istoria competitiei ca pentru stabilirea unei echipe ce merge in mai departe din grupe sa se organizeze o tragere la sorti. In 1972, beneficiara a fost Congo, iar in 1988, Algeria.

Cupa Africii pe Natiuni e renumita pentru excentricitatea ei, insa ce s-a intamplat, miercuri, in ultima etapa din grupa D, reprezinta un episod cum rar s-a mai vazut pana acum.

La aceasta editie cele mai multe partide s-au incheiat indecise, iar apogeul a fost atins in grupa D. Aici, cinci din cele sase jocuri disputate de Coasta de Fildes, Mali, Guineea si Camerun s-au terminat cu acelasi rezultat: 1-1! Singura exceptie a venit miercuri, atunci cand Coasta de Fildes s-a impus cu 1-0 in fata celor de la Camerun si si-a asigurat prezenta in sferturile de finala.

Dupa rezultatele din ultima etapa, clasamentul arata astfel:

1. Coasta de Fildes 5p
2. Guineea si Mali 3p
4. Camerun 2p

Avand in vedere ca Guineea si Mali sunt la egalitate perfecta, echipa calificata in sferturi se va stabili dupa o tragere la sorti, care va avea joi, la ora 15.00, ora Romaniei!

In 1972 si 1988 s-au mai inregistrat astfel de situatii pentru cate un loc 2 in grupe, dar pe atunci erau mai putine criterii de departajare intre echipe. Castig de cauza au avut echipele Congo, respectiv Algeria.

Altfel, la aceasta editie, dintre cele 24 de meciuri jucate in grupe, 13 s-au incheiat la egalitate (10 cu 1-1 si 3 cu 0-0), 7 cu victorii la limita (4 cu 2-1 si 3 cu 1-0) si 4 la 2 goluri diferenta (3 de 2-0 si unul de 3-1).

S-au calificat – Algeria, Tunisia, Ghana si Coasta de Fildes, au parasit competitia, surprinzator, Camerunul, Burkina Faso si Zambia, in timp ce Senegalul si Africa de Sud au cazut „victime” in grupa „mortii” (grupa C). S-au calificat surprinzator, cele doua Congo-uri, Guineea Ecuatoriala (tara gazda), iar daca Guineea se va califica prin tragere la sorti, vom avea in sferturi careul echipelor cu cel mai slab coeficient din acest turneu final!