Real a batut greu la Cordoba si se mentine lider in La Liga. Florin Andone a avut o bara, CR7, eliminat!

benzema-gol-realReal Madrid a fost la un pas de o noua infrangere in acest an, dar echipa lui Carco Ancelotti a reusit, pe final, sa castige cu 2-1, intalnirea de sambata, din deplasare, contra echipei la care evolueaza atacantul roman Florin Andone, Cordoba, in etapa a 20-a din Primera Division.

Romanul Florin Andone a fost titular si a fost la un pas sa inscrie in repriza secunda, minutul 68, cand l-a lobat pe Casillas, dar mingea a lovit transversala. Andone a fost inlocuit in minutul 80.

Suntem multumiti de cum am evoluat si cred ca am fi meritat un punct. Totusi, Real Madrid e o echipa care poate castiga orice partida„, a spus Andone dupa terminarea meciului.

Algerianul Ghilas a deschis scorul pentru Cordoba, in minutul2, transformand un penalti, in urma unui hent comis de Sergio Ramos.

In minutul 27, dupa un corner de pe dreapta, Varane a deviat, Benzema a preluat pe genunchi si a reluat apoi sub transversala egaland.

In minutul 82, Cristiano Ronaldo isi loveste adversarul fara minge si este eliminat. Cand toata lumea se pregatea sa sarbatoreasca a patra remiza consecutiva in fata Realului (3-3, 2-2, 2-2, in 1968, 1969 si 1971) Cartabia a respins cu mana din zid, o lovitura libera executata de Bale si arbitrul de centru a aratat penalty, dupa care l-a eliminat de jucatorul gazdelor pentru cumul. Acelasi Bale a transformat, iar Real Madrid se mentine in fruntea clasamentului si dupa aceasta etapa, patru puncte peste Barcelona, care urmeaza sa joace in deplasarea de la Elche.