Marius Copil nu i-a facut fata lui Wawrinka, in al doilea tur de la Australian Open. Stan s-a impus in trei seturi

stan-wawrinka-vs-copilMarius Copil s-a oprit in turul doi la Australian Open 2015, fiind eliminat, dupa doua ore si 19 minute, de Stan Wawrinka, cu scorul de 7-6 7-6 6-3. A fost al cincilea meci al romanului disputat in acest an la Melbourne, el ajungand pe tabloul principal dupa ce a castigat trei partide in calificari.

In primul set, Copil nu i-a oferit nicio sansa de break elvetianului, ba chiar a avut trei posibilitati de a castiga pe serviciul advers. In cele din urma, Stan a castigat mansa in tie-break, cu 7-4.

In cel de-al doilea, al patrulea favorit al turneului a facut break-ul la 1-1, dar a pierdut acest avantaj, atunci cand avea 4-3 in urma unui game cedat la 0, in care a facut doua duble greseli. S-a ajuns din nou in tie-break, acolo unde campionul de anul trecut s-a impus din nou la patru.

In setul al treilea, Marius Copil a avut un inceput bun, iar in lungul game cu numarul cinci a avut doua sanse de break. Wawrinka avea sa castige pe serviciul advers atunci cand conducea cu 4-3. Dupa cateva mingi de brea ratate, au venit doua duble greseli consecutive ale romanului si s-a facut 5-3 pentru elvetian. Apoi, pe propria serva, Stan ”The Man” a inchis meciul din a doua sansa.