Liga Campionilor. Tomis Constanta, calificata de pe primul loc, Stiinta Bacau, la prima victorie in grupa

tomisEchipa masculina Tomis Constanta a continuat traseul metronom, reusind a cincea victorie consecutiva in grupele actualei editii a grupelor Ligii Campionilor. In urma acestui succes va merge in faza urmatoare, de pe prima pozitie.

Formatia dobrogeana a evoluat pe terenul ultimei clasate din grupa A, Dragons Lugano, din Elvetia, un team neasteptat de artagos, al carui sextet a reusit sa ia un set echipei noastre, care s-a impus cu 3-1 (18, 16, -17, 20 ). Elvetienii au condus cu 14-8 in setul al patrulea, dar oaspetii au revenit, egaland si desprinzandu-se in invingatori. S-au remarcat Simeonov, Petkov si Janic.

In celalalt meci, Copra Volley Piacenza, ocupanta locului secund, s-a impus cu acelasi scor, 3-1 (9-21, 18, 18, 20), pe teren propriu, in fata belgienilor de la Knack Roeselare. In ultimul meci, Tomis Constanta va juca acasa cu teamul italian.

Fetele de la Stiinta Bacau au reusit, in fine, un prim succes in aceeasi competitie, intr-o grupa extrem de dificila.

Elevele lui Florin Grapa s-au revansat dupa infrangerea la 0 din tur cu Nantes VB, in grupa B, castigand acasa cu 3-1. Pe seturi, 25-20, 25-14, 16-25, 25-18. Au jucat: Baciu, Rogojinaru, Harelik, Lupu, Sobo, Albu, pe parcurs evoluand si Moisa, Radu, Stoianova, Tesca.

Lidera grupei, Fenerbahce Istanbul a obtinut un succes facil in deplasare, 3-0 cu Azeriol Baku.